Par Somatika
Somatikas pieeju un prakses iespējams pieredzēt:
A) individuālās (terapeitiskajās) sesijās,
B) savvaļas retrītos,
C) grupas praktiskajos pieredzes semināros
Kā notiek individuālās terapeitiskās sesijas
Sadarbība ir fokusēta uz mērķi, intensīva, un pieprasa klientam būt aktīvi iesaistītam procesā- gan sesiju laikā, gan starp tām.
Pirms sadarbības vienmēr jautāju pēc jūsu mērķa- ko vēlaties transformēt/izbeigt, un uz ko tiecaties. Jo skaidrāks ir mērķis, jo skaidrāks un īsāks arī ceļš uz to. Kopā mēs šo sesijās kristalizējam.
Mērķis var būt-
vairāk emocionāla rakstura (piem., ‘tikt galā’ ar savu emocionalitāti, trauksmi, izbeigt dusmu izvirdumus, skumju plūdus, aizvainošanos vai satraukšanos par sīkumiem),
tas var būt vairāk mentāls (piem., izbeigt mūžīgos dialogus savā galvā vai pēc labi izdomāta plāna spēt rīkoties, vai- atgūt prāta skaidrību) un
var būt arī pavisam fizisks mērķis (piem., hroniskas sāpes, migrēna, iekaisuši ceļi, psoriāze, nespēks, sāpīgas mēnešreizes vai atkopšanās pēc insulta).
Kas notiek individuālajās sesijās-
- Sākumā mēs noformulējam skaidru sadarbības mērķi,
- Pirmajā sesijā es izjautāju jūs par jūsu fizisko, psihisko veselības stāvokli, dzīves pieredzēm un esošo labizjūtas stāvokli, lai visaptveroši zinātu jūsu situāciju un status Q sadarbības sākumā (ap 8.sesiju mēs šo status Q aplūkojam- vai un kādas tajā ir izmaiņas),
- mēs izzinām to, kā jūs mentāli, emocionāli un fiziski uzturat to ieradumu kopumu (paternu), kurš satur jūs jūsu esošajā problēmā, un caur tā izzināšanu mācāmies to apzināties un to pārvaldīt,
- tas notiek:
- gan mums ik sesiju pārrunājot ar mērķi saistīto pieredzi starp sesijām,
- gan strādājot, tā sakot, fiziskā līmenī- jums esot uz masāžas galda, kamēr es caur pieskārienu uzrunāju vietas jūsu augumā, kurās tiek saturēts paterns,
- paralēli tam es atbalstu jūs ik mirkli būt ‘šeit un tagad’, augumā caur elpošanas apzināšanos, caur savu ķermenisko reakciju apzināšanos,
- gan izstrādājot konkrēto tēmu caur tikšanos ar savām reakcijām uz sāpēm un bailēm (kas ir pamatfokuss Grinberg metodē, jo neveselīgas, novecojušas reakcijas neļauj mums būt brīviem, autentiskiem un pilnvērtīgi savā spēkā), kas nozīmē, ka sesijā pieredzamie pieskārieni var būt sāpīgi un izraisīt vecas bailes,
- gan saņemot un pildot (atbilstoši jūsu iespējām un motivācijai) saņemtos ’mājas darbus’ jeb kā es tos saucu- ‘patstāvīgās bezmaksas sesijas’ un mērķtiecīgus novērojumus.
Sesijas noslēgumā, visbiežāk, jūs pieredzat, kā tas ir būt bez ierobežojošā paterna (kas ir arī novecojušu aizsardzību kopums) ietekmes- vairums izjūt dziļu mieru un apmierinātību ar dzīvi, dažkārt tā ir liela pieņemšanas izjūta, dažkārt- vienkāršas skaidrības izjūta (sarežģītība un stress- pazudis), dažkārt- tāda īstena pašcieņas izjūta, bet ne tikai. Un šīs pieredzes, kas nav iedotas no malas, bet gan ir jūsu pašu īstenā potenciāla izpausme, kam uz laiku notraustas vecās aizsardzības- tā parasti dod īstenu motivāciju un spēku atrisināt aktuālo problēmu un pietuvoties vēl vairāk savam īstenajam/autentiskajam potenciālam.
Katra sesija dod iespēju soli pa solim pietuvoties savam īstenajam jeb autentiskajam potenciālam. Autentiskums arī norāda uz to, ka katrs mēs atgūstam savu īstenumu un personīgo spēka izjūtu pa savam. Grinberg metodē nav klišeju, kādam cilvēkam ir jābūt- katra cilvēka potenciāls ‘atveras’ veco aizsardzību, ieradumu kopumu jeb paterna atlaišanas procesa gaitā
Par ekosomatikas savvaļas retrītiem
Apzinātība, palēnināšanās, savvaļīgums, plūstošs ritms, somatikas prakses un Daba, kura apņem un transformē, lai atgrieztos pēc tam savā ikdienā vieglāki, sazemētāki, vienkāršāki, dabīgāki, īstenāki, spēcīgāki savā autentiskumā un vairāk spētu ieklausīties sevī-
jo retrītos pieredzam prakses, kuras iespējams ņemt līdzi lietošanā ikdienā.
Ik gadējo retrītu nosaukumi un struktūra ir līdzīgi, bet- to saturs un pieredze- neatkārtojas.
Vārds “retrīts” pēdējos gados kļuvis par apzīmējumu izbraukuma baudpilniem izklaides piedzīvojumiem luksusa apstākļos.
Negaidiet ierasto luksusu šeit.
Te īpaši aicināti tie, kas vēlas pabūt bērnības vienkāršības pieredzē caur basu kāju, mellu pēdu pieredzi:), kurā var atlaist nepieciešamību pēc uzkrāsošanās un uzspēlēšanas, caur maigi kultivētu vienkāršu, vislabākajā nozīmē bērnišķīgu rotaļīgumu, īstenu un pieņemošu attiecību pieredzi, vēl un vēl tuvāk Dabai, spēcinot savu personīgā plūduma izjūtu, sava dabīguma, skaistuma izjūtu tieši šādā īstenā vienkāršībā
“Retreat” manā izpratnē ir par atkāpšanos (no ikdienas ierastuma), lai izvētītu sevi, savu dzīvi, un varētu atgriezties savā ikdienā kvalitatīvi citādāk, ieintegrējot apgūto. Jo pieredzes, ko šeit apgūstam, ir ņemamas līdzi un lietojamas turpmāk“
Inese Upe, savvaļas retrītu autore un vadītāja
Kas notiek savvaļas retrītos
Mēs tiekamies Kurzemē, netālu no Alsungas, mazā skaitā- līdz 12 dalībniekiem- lai kvalitatīvi pavadītu piepildītu laiku sev, pašizziņai, apzinātībai, sazemētībai. Lai atkāptos no ikdienas, un pēc tam atgrieztos tajā sakārtotāki, mierīgāki, līdzsvarotāki.
Savvaļas retrītiem ir noteikti prakšu sākuma un noslēguma laiki, bet tie plūstoši- 15min robežās. Jo steiga iekļauties laikā, paspēt, rada tik ierasto ikdienas stresu, bet ne dēļ tā mēs te braucam, vai ne?
Vairums prakšu notiek brīvā dabā, zem saldajiem ķiršiem*, ābelēm, pļavā, dārzā. Jo dabai ir spēks mūs (kā dabas sastāvdaļām) sazemēt un līdzsvarot ar savu klātbūtni vien. Ierasti vismaz viena no retrīta praksēm notiek arī jūras malā.
Visas sniegtās somatikas un ekosomatikas prakses dod struktūru, ar brīvības iespēju, kā šajā struktūrā iekļaujas katrs atsevišķais dalībnieks, un tā ir arī tā burvība, jo prakses noslēgumā bieži vien mēs dalāmies ar pieredzēto, un varam pieredzēt, cik atšķirīgi mēs spējam piedzīvot it kā vienu un to pašu ‘uzdevumu’.
Dalībnieki atzinuši, ka šī ir vieta, kur tiek doti atbilstoši apstākļi, kur atvērties saviem procesiem, un tai pat laikā ‘neviens nelien dvēselē’, pat somatiskā psihoterapeite, kas vada šos procesus;)
Ja kādreiz, pirms padsmit gadiem, vēl likās, ka cilvēks ir jāizaicina, lai izkāptu no komforta zonas, tādējādi to paplašinot, tad mūsdienu intensīvā stresa un steigas ietekmē, kur vairums cilvēku pastāvīgi atrodas ārpus komforta zonas, tieši sazemēšanās (grounding un embodying) liekas, visveselīgākā bāze tam, lai mēs līdzsvarotā veidā atgūtu sevi, savu īsteno, autentisko potenciālu, un tādējādi- savu jaudu un personisko iekšējo spēku. Tas arī tiek sniegts savvaļas retrītos vairākkārt dienā.
Somatikas un ekosomatikas prakses var būt:
- gan mierpilnas novērošanas- sevis, citu, dabas,
- gan sazemēti aktivizējošas (īpaši labi palīdz no rītiem pamosties),
- gan fizisku darbību veikšana, apzinoties savas sajūtas no iekšienes,
- gan aktīva, strukturēta izdejošanās,
- gan sadarbība pāros, trijatā vai lielākās grupiņās,
- gan sniedzot, gan saņemot apzinātus un cieņpilnus pieskārienus,
- gan ar atvērtām acīm, gan- aizvērtām,
bet visas vērstas uz sevis sajušanu, apzināšanos, pieņemšanu, sazemēšanos.
Dalība nevienā praksē nav obligāta-
ja jūtat, ka, piem., pamatīga izgulēšanās uz 2h dos jums vairāk spēka, iespējams, tā arī ir. Cieniet savas vajadzības, rūpējieties par sevi un uzņemieties atbildību pār savu dzīvi- neviens labāk par jums nezinās, kas ir visatbilstošākais jums. Pat Inese!;)
Savvaļas retrītos ieplānots gana daudz brīvā laika, kurā pastaigāt pa pļavu, netālo mežu, papeldēties dīķī vai aizlaist līdz jūrai.
Tā kā attālums no Rīgas un pārējām Latvijas pilsētām, ir paliels, saziņa ar jums notiek vēl pirms retrīta sākšanās- ar aicinājumu braukt kopā. Ar savām rīcībām atbalstām ekotūrismu, mazāku ietekmi uz dabu.
Dalībnieki ierodas lauku rezidencē Kurzemē, iekārtojas. Vasaras savvaļas retrītos aicinājums ir nakšņot savās teltīs. Retrītu mājas 2.stāvā atrodas 4 vienkāršas guļvietas dalībniekiem; ja tās aizņemtas, nakšņošanu patstāvīgi rezervējiet (ieteiktajās vai citās) netālajās naktsmītnēs.
* – Retrītu vietā ir vairāk kā 10 suitu saldo ķiršu koki, 2 no tiem jau ir dižkoki. Vasaras savvaļas retrīti apzināti ieplānoti šo saldo ķiršu ražas laikā
Kas notiek praktiskajos pieredzes semināros
Ierasti mēs sanākam kopā skaitā līdz 20 cilvēkiem, mazinot iespēju grupā sajusties kā bezpersoniskā pūlī.
95% gadījumu šajos semināros:
- nav prezentācijas ar slaidiem,
- sēdēšana sarindotos krēslos,
- nav tikai mentālu zināšanu ieguve.
Semināros ir:
- ne vienmēr, bet ir arī teorijas daļa,
- tēmas izziņa caur pieredzes uzdevumiem- kustībā, novērojot, zīmējot, sajūtot, utml.,
- dalīšanās pieredzē, kas ir nozīmīga pieredzē balstītās mācīšanās procesa sastāvdaļa,
- sēdēšana uz grīdas, pļavā, zālē (ir spilveni un paklājiņi) vai jūras smiltīs.
- Kam nepieciešams, ir arī iespēja saņemt apliecinājumu ar dalību.
Mēs īsi iepazīstinām katrs ar sevi, semināra vadītāja- ar konkrēto semināra tēmu, un dodamies to pieredzēt- veicot dažādas (parasti diezgan vienkāršas) prakses, kas dod mums iespēju pieredzēt semināra tēmu ‘no iekšienes’.
Praktisko semināru būtiska sastāvdaļa ir dalīšanās ar pieredzēto. Tā kā mācību stils, lielākoties, ir dialoģiskais (dialogical) un prakses- pieredzē balstītas (experiential), pilnu pieredzes bagātību mēs varam saņemt tieši caur dalīšanos ar tikko praksēs pieredzēto. Tādējādi, mēs bagātinām viens otru tik variācijās, cik esam sanākuši.
Var gadīties (tas nav bieži un tas nav mērķis), ka kādu dalībnieku pieredzes sašūpo pamatīgāk emocionāli; OK, procesu vada padsmit gadu pieredzējusi psihoterapijas speciāliste, kas spēj gan dot strukturētu telpu konkrētā cilvēka emocijām, gan radīt atbalstošu vidi pārējiem dalībniekiem, lai šis process attīstās un noslēdzas veselīgi un bagātinoši visiem.
Somatikas prakses, caur kurām apgūt tēmu, var būt:
- gan mierpilnas novērošanas- sevis, citu, dabas,
- gan aktivizējošas,
- gan fizisku darbību veikšana, apzinoties savas sajūtas no iekšienes,
- gan aktīva, strukturēta izdejošanās,
- gan sadarbība pāros, trijatā vai lielākās grupiņās,
- gan sniedzot, gan saņemot apzinātus un cieņpilnus pieskārienus,
- gan ar atvērtām acīm, gan- aizvērtām,
bet visas vērstas uz sevis sajušanu, apzināšanos, pieņemšanu, sazemēšanos. Tēmas ietvaros.
Semināru potenciālās tēmas:
SOMATIKA– kāda vērtība šādam skatpunktam? Kā to izmantot dzīvē?
Mums katram ir augums- ķermenis, prāts un jūtas. Vairumam no mums prāts dominē pār jūtām un ķermeni, kas izjauc dabīgo līdzsvaru un rada grūtības, slimības vai citas problēmas sevī pašā vai ar citiem.
Somatikas semināros mēs sevi izzinām caur visām trijām tā izpausmēm. No somatikas skatpunkta- pieredzot sevi visā veselumā mēs esam tuvāk veselībai, kurā dzīvo gan iekšējais miers, gan harmonijas izjūta. Veselība = veselums.
Ķermeņa padarīšana par objektu ir mūsdienu kultūras fenomens. Esam audzināti to lietot, ierobežot un pakļaut. Kā iedvesmot sevi dzīvot citādāk, līdzsvarotāk, veselīgāk?
STRESS. Sazemēšanās vs stress un trauksme.
Trauksme un ‘panikas lēkmes’ nav vājuma pazīme. Tās ir zīmes, ka esam bijuši pārāk stipri pārāk ilgu laiku. Vismaz 1/3 no mums tam ir gājuši cauri.
Kā būt stipriem, saudzējot sevi?
Veģetatīvā distonija- kā tā dzimst, dzīvo, un no kā pārtiek. Kā to pieradināt un pārmācīt.
Sazemēšanās- zāles pret ‘sajukšanu prātā’, kas nu jau ir patērētāju sabiedrības dzīves ritma nepieciešamība.
AUTENTISKUMS jeb patiess īstenums. Kas ir tā pamatā, kā pie tā ‘tikt’? Kas ir un kas īsti nav autentiski. HARIZMA– kas tas? Vai katram ir iespēja būt harizmātiskam? Kā autentiskums saistīts ar iekšējo spēku un jaudu. Dažas tehnikas tā atraisīšanai. Varam pieredzēt arī dziļo praksi Authentic Movement
IDENTITĀTE, process līdz tai, tās maiņas saistībā ar apkārtējo vidi. Kā to spēcināt? Vai tā ir drīzāk mainīga vai nemainīga? Šī tēma noteikti mijiedarbosies ar tēmu par autentiskumu. Iespēja šo tēmu organiski papildināt ar Stihiju deja. Personīgie rituāli
BAILES! Kas ir šīs jūtas? Kam tās domātas? Kādēļ nevar iztikt bez tām? Kā tās veselīgi izmantot savā attīstības ceļā, plus vēl pie reizes atgūstot savu autentisko jaudu? Šai lekcijā jutīsiet vēsmas no Grinberg® metodes, kura fokusēti strādā ar bailēm un sāpēm, kas ir pirmie un lielākie šķēršļi mūsu sapņu un vēlmju piepildīšanā
Dzīves JĒGAS izjūta, kas ielikta šūpulī, bet ko var pazaudēt- primārā enerģija.
Katrā no mums eksistē pamata enerģijas avots, kas tiecas uz savu konkrēto mērķi. Lielai daļai no mums ir traucēts vai pat zaudēts kontakts ar to. Ja vēlmju realizācija ir pārāk sarežģīta, daļa no mums izvēlas labāk šo saikni neizjust. Tādā veidā cilvēks vairs nezina, ko vēlas, līdz pat tam- vai vispār kaut ko ir vēlējies. Bet avots nav iznīcināms, kamēr cilvēks ir dzīvs. Kā atgūt, spēcināt kontaktu ar to? Kā zināt, kādā veidā mēs savu enerģiju vēlamies realizēt? Kas mūs padara par to, kas mēs esam? Meklēsim somatiskas atbildes uz šiem jautājumiem, balstoties arī tik jaudīgajā Grinberg® metodes pieejā
MANIPULATĪVAS ATTIECĪBAS. Kā tajās neiekļūt un kā izkļūt, ja esam jau tur nonākuši. Cik vadāms esmu, un cik brīvs un spontāns varu būt? PROJEKCIJAS, to atpazīšana, lai tiektos tuvāk īstenai dzīvei. Kā mēs velkam līdzi sev novecojušu un emocionāli pārāk ietekmējošu pagātni
ĒNA un GRĒKĀŽA LOMA- kad tās (pie)redzam, ko no tām mācīties
Jebkurai fasādei ir sava ēnas puse- tā, ko noliedzam, ko nevēlamies ne redzēt paši, ne rādīt citiem, tā daļa, par kuru neticam, ka arī tādi mēs varam būt. Kamēr slēpjam kaut ko ēnā, esam vienpusīgi, esam nelīdzsvarā, mūs vajā trauksme (ka tik kāds neuzzina par To mani!;), ko nespējam nomierināt. Ieskatīsimies kaut nedaudz Ēnas vērtībā un tās dotajos resursos, lai tuvotos tuvāk pilnībai.
Vainotājs un vainīgais- grēkāža lomas abas puses. Vai atpazīstam tās sevī? Ja spējam atpazīt, spējam arī tās transformēt
JŪTAS– mūsu iekšpasaules ķīmiskais kokteilis, mūsu intuīcija. Posts un vērtība. Kas tās ir un kā šo pārvaldīt?
VALODAS un uztveres tīrība- psihes tīrība. Pārliecības, kas regulāri izgāž skaistos plānus. Praktiskas pieejas uztveres gļuku pieķeršanā
NAKTS SAPŅI, to jēga mūsu dzīvē, to izpratnes ceļi. Lielceļš uz zemapziņu, saiknes iespēja ar intuīciju. Sapņi- haosa, simboliskās nāves un radošuma brālēni.
Pusmūža jeb 40 GADU KRĪZE – process, grūtības, vērtība. Vairums no tās bīstas kā no uguns, vēlas izvairīties. Kādēļ ir vērts tai atvērties un kā ar to sadarboties, lai notiktu izaugsme, un vecumu mēs sagaidītu ne bērna prātā, bet kā viedi vecajie?
FASCIJA– cilvēka emocionālais ķermenis, bet ne tikai. BODYWORK– jēga, būtība, pamatprincipi. Tēma tiem, kas gataviviens otram pieskarties. Apzināti un cieņpilni, ko arī apgūsim
RŪPES PAR SEVI- personības ilgtspējības kontekstā. Īstenais pamats jebkurai mūsu izvēlei, ko bieži vien neapzināmies- mūsu vajadzības. Kas dziļāk par ierasto Maslova piramīdu, bez kuras tik un tā neiztikt;) Ierasti dalībniekiem ir pārsteigums, ka šī it kā garlaicīgā vajadzību teorija ir dzīvē tik praktiska, pielietojama un personīgo un kolektīva jaudu raisoša
STIHIJAS– zeme, uguns, ūdens, gaiss, ēters. Kā tās pielietot sevis līdzsvarošanai un savas dzīves sakārtošanai. Varam uzdejot arī Stihiju deja. Personīgie rituāli
Temperaments, RAKSTURI, PSIHOLOĢISKĀS AIZSARDZĪBAS. Mēs katrs aizsargājamies no ārpasaules nestās trauksmes. Kā tas notiek? Kā to darīt veselīgāk? Kas ir raksturs- no psihologu skatpunkta. Kā tas veidojas?
PRĀTA UN ĶERMEŅA CIEŠĀ SAIKNE. Psiho-organiskais aplis: praktiska struktūra, kā izprast sevi un situācijas, saskatīt cēloņu-seku sakarības savā dzīvē, savā veselībā, savās attiecībās, raisot idejas par to, kur meklējama problēmas sakne un kā to iespējams labot. Noderīgs rīks, izvērtējot gan personīgo, gan kolektīva jaudu.
Inese Upe ir atvērta pasniegt jūsu organizētai grupai jūsu izvēlētā vietā un vidē.
Vēlams, ar iespēju iziet dabā.
Semināru ilgums var būt, sākot no 2h. Iespējami procesi arī līdz 4 dienu ilgumā.
Sazinieties
Sazinieties
Kontakti
Saņemiet ziņas 1-2 reizes mēnesī