Kādēļ somatiku jeb, ja vienkāršoti skatās- ķermeņa apzināšanos, tik augstu vērtēju, un visvairāk vēlos pasniegt, dalīties tieši ar šo pieredzi?

Kāda ir apzinātības un autentiskuma vērtība- kāpēc tā ir tik būtiska cilvēka dzīvē?

drošības izjūta | uzticēšanās sev | atbildības uzņemšanās par savu dzīvi | brīvības izjūta | sevis patiesa iemīlēšana | zaudēt bailes | radošums un (atbildīga!) spēlēšanās |  iespējas

Kopš psihoterapijas studijām un vēl jo vairāk- pieredzes apmaiņas Somijā, dejas un somatikas izglītībā, esmu meklējusi atbildi, kādēļ somatikai ir tik liela nozīme manā dzīvē?

Jutu uz sevi tikai absolūti patīkamu rezultātu, piekopjot apzinātu dzīvesveidu,  autentiskumu, bet paskaidrot jēgu, nu, vēl neatradu vārdus līdz šodienai, kad uz jūru paņēmu līdzi Dīpaka Čopras grāmatu „Septiņi garīgie veiksmes likumi” un tiku līdz trešajam likumam par karmu jeb cēloņsakarībām

„Karma ir gan pati rīcība, gan tās sekas.
Tā reizē ir cēlonis un sekas, jo ikviena rīcība rada spēcīgu enerģiju,
kas atgriežas pie mums tāda, kādu paši to esam radījuši. (..)
Karma nozīmē apzinātu izvēli.”
/ Deepak Chopra /

    Mēs katru mirkli izdarām izvēles. Jebkura izvēle tagadnē veido mūsu nākotni. Ir izvēles, ko izdarām apzināti, un ir liela daļa, ko izvēlamies neapzināti, automātiski, kā ierasts, „uzkrājam noteiktus refleksus, kas nepārtrauktas cilvēku un apstākļu ietekmes rezultātā pārvēršanas par paredzamu rīcību. (..) Karmas likumu vislabāk ir izprast un tā īstenošanu padarīt efektīvāku, sākot apzināties izvēles, kuras ik brīdi izdarām”, saka Dīpaks Čopra, turpinot: „Viss šajā brīdī notiekošais ir pagātnē izdarītu izvēļu sekas. Diemžēl vairums cilvēku savas izvēles izdara neapzināti un neuztver tās kā kaut ko tādu, ko paši izvēlējušies, tomēr tās ir un paliek mūsu izdarītās izvēles”.

    „Vērošanas un apzinātas izvēles izdarīšanas process dod tev ļoti daudz iespēju. Izdarot jebkuru izvēli, tu vari uzdot sev divus vienkāršus jautājumus: pirmkārt, kādas būs manas izvēles sekas? Un jau tajā pašā mirklī tava sirds tev pateiks priekšā pareizo atbildi. Un, otrkārt, vai mana izvēle darīs laimīgu mani pašu un man tuvos cilvēkus? Ja atbilde ir „jā”, droši dodies uz priekšu. Ja atbilde ir „nē”, tava izvēle var sagādāt ciešanas tev pašam vai kādam citam cilvēkam, apstājies un atsakies no šīs izvēles. Tas ir pavisam vienkārši,” skan pārliecinoši no D.Čopras.

    Jautājums- kā tad tas var būt vienkārši? Kā sadzirdēt, ko sirds saka? Un vai tiešām var ticēt tam, ko sirds saka pat, ja apkārtējie apstākļi runā pretējo?

    Viņa atbilde ir: „Visumam ir kāds ļoti interesants mehānisms, ar kuru tas palīdz spontāni izdarīt pareizo izvēli. Un šis mehānisms ir saistīts at tavām fiziskajām sajūtām. Sajūtas var iedalīt divās kategorijās: patīkamās un nepatīkamās. Izdarot kādu izvēli, ieklausies savā ķermenī un pajautā tam: „Kas notiks, ja es to izvēlēšos?” Ja tavs ķermenis reaģē ar patīkamām sajūtām, izvēle ir pareiza. Ja sajūta ir nepatīkama, tā nav pati labākā izvēle. Daži cilvēki šīs patīkamās vai nepatīkamās sajūtas izjūt saules pinuma apvidū, bet vairums- sirds apvidū. Ieklausies savā sirdī un lūdz tai padomu. Un gaidi atbildi. Tā nāks kā fiziska sajūta. Šī sajūta var būt tikko manāma, bet tavs ķermenis nekad nepaliek atbildi parādā. Pareizo atbildi zina tikai sirds. Vairums cilvēku domā, ka sirdij ir nosliece uz salkanumu un sentimentu, taču tā nav taisnība. Sirdij piemīt intuīcija, sirds ir holistiska, kontekstuāla un racionāla. (..) Dažkārt tas var šķist nereāli, bet sirds ir nekļūdīgāka un precīzāka nekā jebkuri citi racionālās domāšanas aspekti.”

    Mūsu katra nākotne ir atkarīga no izvēlēm, kuras izdarām katru savas dzīves brīdi. D. Čopra: „Tikai paturot prātā šo likumsakarību, tu vari pilnībā īstenot karmas likumu. Jo vairāk izvēļu tu apzinies, jo vairāk tavu izvēļu būs spontānas un darīs labu kā tev, tā cilvēkiem, kas ir ap tevi.”

Karmas jeb likteņa mainīšana- kā to vērst par labu.

„Pastāv trīs veidi, kā vērst par labu pagātnes karmu. Pirmkārt, tu vari atlīdzināt savus karmiskos parādus. Vairums cilvēku izvēlas tieši šo iespēju, tiesa, neapzināti. Taču arī tā ir izvēle. Dažkārt šo parādu atlīdzināšana ir saistīta ar diezgan lielām ciešanām, bet karmas likums paredz, ka visu šajā pasaulē ir jāatmaksā. Visumam ir nevainojama lietvedība, un notiek nemitīga enerģijas apmaiņa. Otrkārt, tu vari savu karmu padarīt par sev vēlamāku pieredzi. Šis process ir ļoti interesants. Atlīdzinot savus karmiskos parādus, tu ikreiz uzdod sev jautājumu: „Ko es varu mācīties no šīs pieredzes? Kādēļ tā notika, ko Visums ar to grib likt man saprast? (..) Šis process palīdz tev pārveidot savu karmu un atrast citu tās izpausmi. (..) Atlīdzinot karmiskos parādus šādā veidā, tu būsi ļaunumu vērsis par labu, un tas pat var pat padarīt tevi turīgu vai sniegt piepildījumu. (..) Treškārt, tu vari pārveidot savu karmu, lai vairs nebūtu no tās atkarīgs. To var panākt, apzinoties tukšumu, Sevi un Garu. (..) To var panākt tikai meditējot. Viss, ko tu dari, kļūst par daļiņu no tavas karmas. Tu izdzer tasi kafijas, un šis mirklis ir kļuvis par daļiņu no tavas karmas, jo tas ir palicis tavā atmiņā, un atmiņām piemīt spēja radīt vēlmes. Vēlmes, savukārt, pamudina uz jaunām darbībām. Karma, atmiņas un vēlmes kopā veido tavas dvēseles programmatūru. Tava dvēsele ir apziņas krātuve, kurā glabājas karmas, atmiņu un vēlmju sēklas. Iemācoties pazīt šīs izpausmju sēklas, tu kļūsti par apzinīgu realitātes radītāju. Ja tu esi sācis savas izvēles izdarīt apzināti, tu sāc rīkoties sev un apkārtējiem evolucionārā veidā. Un tas jau arī ir tas, kas tev jādara. Kamēr vien karma būs evolucionāra gan tev pašam, gan taviem līdzcilvēkiem, tā nesīs laimi un veiksmi.”

Psihoterapijas absolūti praktiskajās studijās, kā tagad atskatoties redzu, mēs, toreiz topošie psihoterapeiti, intensīvi attīstījām apzināšanos, jo tas ir psihoterapeita būtiskākais instruments- ik mirkli terapijas laikā jāapzinās ikdienā mazapzināto- savu ķermeni, savas jūtas, savas domas un reakcijas terapijas sesijas laikā, lai spētu caur šo palīdzēt klientam redzēt pasauli un problēmas citādā gaismā. Bet paralēli šai profesionālajai vajadzībai, šī spēja, protams, vienkārši attīstījās manī un dod tik daudz ko… sākot no drošības izjūtas, no dziļas uzticēšanās sev, no patiesas atbildības uzņemšanās par savu dzīvi un līdz ar to- dziļu brīvības izjūtu, līdz sevis patiesai iemīlēšanai, līdz īstas, plašas mīlestības iepazīšanai. Laikam to var nosaukt par garīgu izaugsmi, ne?

Somatikas studijās Somijā un meistarklasēs, kuras esmu apmeklējusi pēdējo gadu laikā, apjautu, cik ļoti esmu iemīlējusi sevi, savu pašas augumu, kā arvien vairāk uzticos savai intuīcijai, kas visvienkāršāk sajūtama caur pašas ķermeni. Tas ļoti sasaucās ar D.Čopra augstāk pieminēto- ieklausies, ko ķermenis saka caur izjūtām un dabūsi visprecīzāko atbildi- tādu, kas nes labu gan man, gan citiem. Veiksmīgi aizvieto svārstiņu vai citādas gaišredzības metodes ;) Esmu šādi atrisinājusi pamatīgas problēmas, apstādinājusi spēcīgas manipulācijas ar mani, sajutusi sava gara spēku un, patiesībā- visvairāk- mazpamazām zaudējusi bailes. Kopš 20 gadu vecuma, kad pirmo reizi to dzirdēju no Alvja Stankēviča, manī dzīvo šī frāze: „Vienīgais, no kā ir jābaidās, ir savas paša bailes” – tās apstādina attīstību. Radošums un (atbildīga!) spēlēšanās nāk vietā, kad bailes atkāpjas. Un parādās iespējas. Ievērojami vairāk par tām, kādas spējam iedomāties. Jo atvērts skats dzīvei un katram momentam, atvērta un droša sirds ir vārti uz visu iespēju potenciālu. Tai skaitā- uz potenciālu mainīt savu karmu ;)

Nu, un atbilde rokā- kādēļ vēlos sniegt cilvēkiem somatikas praktiskās zināšanas jeb pieredzi! Caur sava paša ķermeņa apzināšanos (jūtot, ko tas atbild uz mūsu jautājumiem) mēs vieglāk spējam veikt apzinātas izvēles dzīvē- mēs varam ietekmēt un veidot savu likteni jeb karmu. Ķermeņa apzināšanās līdzi sev velk vispārēju apzinātību. Šim līdzi uzreiz nāk atbildības uzņemšanās pār savām izvēlēm un- savu dzīvi, līdz ar to- plašāku brīvības izjūtu, iespēju plašumu un- attīstību. Un viena cilvēka attīstība pozitīvi ietekmē visus viņa tuvo cilvēkus. Kas nozīmē- kad kāds evolucionē/attīsta sevi, visa pasaule pamazām pietuvojas mazliet tuvāk harmonijai jeb laimei ;)

Ar mīlestību, Inese 07.08.2011