Kas ir mugurkauls?
Ja nepiemin visus smalkumus un ļoti novienkāršo, tā ir auguma centrālā ass, kas nodrošina rumpja balstu un muguras smadzeņu aizsardzību. Bez mugurkaula mēs būtu …bezmugurkaulnieki;), kas pārstāv 95% no pasaulē mītošajām dzīvajām būtnēm, t. i., mēs drīzāk līstu, veltos vai pārvietotos kā kukaiņi. Pilnīgi noteikti noliekties uz priekšu, uz sāniem, eleganti pavērpt sevi mugurkaulā, lai apskatītu, kas mums atrodas aiz muguras, vai uztaisīt tiltiņu mēs nespētu
Mugurkauls nav tikai tā kaulainā daļa, ko varam sataustīt sev mugurpusē. Mugurpusē sataustāmās daļiņas ir attēlā redzamo skriemeļu sķērsgriezuma augšpusē redzamie izaugumi. Mugurkauls tiktiešām ir auguma centrālā ass- tas atrodas mūsu centrā, vidū
Mugurkaula reakcija uz telefona lietošanu
Atkarībā no galvas noliekšanas leņķa, skatoties savā telefonā, spiediens uz mugurkaulu spēj palielināties no dabīgajiem 4,5-5,5kg līdz pat 27kg (mugurkaulu ķirurga Dr. Kenneth Hansraj pētījums, kas publicēts Surgical Technology International)
Pie tam- spiediena slīpums dod savu artavu. Ja smagums būtu vienkārši no augšpuses, tas vienkārši dotu ekstra smagumu un slodzi mugurkaulam. Bet galvas noliekšanas slīpums/leņķis blakus tam dod vēl arī slodzi mugurkaula dabīgajiem izliekumiem.
Visvairāk cieš tuvākais- krūšu izliekums, kas dod mums staltu stāju- tas padziļinās, pleci- aizveras. Tas aizver krūšu daļu un būtiski iegrožo elpošanu augšdaļā. Tādējādi, tikai aizmirstoties par savu stāju, kamēr esam telefonā, mēs mazpamazām aizveram mūsu drosmi iet pasaulē, būt redzētiem, konfrontēt, pastāvēt par sevi, izpausties (gan rīcībās, gan jūtās) un būt drosmīgiem riskēt, būt īstiem un ievainojamiem (jo tam vajag vēl ekstra drosmi!).
Nākamais, kas reaģē uz pārmaiņām augšpusē, ir jostas izliekums. Ja jostas vietā ir disbalanss, tas agrāk vai vēlāk tas var atsaukties uz vēderā esošajiem orgāniem- gremošanas traktu, nierēm, urīnpūsli, un arī zemāk esošajiem- dzemdi, olnīcām, prostatu. Metaforiskāk uz šo skatoties- ietekmētas ir mūsu spējas pārstrādāt uzņemto informāciju un pieredzi jeb atdalīt vērtīgo no mazvērtīgā, spēt saņemt un atdot/atlaist, šis segments atbild, protams, arī par radīšanu un kvalitatīvu atpūtu, kas dod mums iespēju atjaunoties (pēc laba miega jūtamies kā no jauna piedzimuši- tā ir kvalitatīvas atpūtas funkcija) un …dzīvot ilgāku un veselīgāku dzīvi ;)
A, ko darīt?
Varam pievērst uzmanību tam, lai telefona dēļ mēs nenoliecamies arvien dziļāk un dziļāk savos līkumos. Pamēģinām atrast pozīciju, kādā augstumā telefons varētu atrasties, lai galva būtu vērsta taisni uz priekšu.
Jokaina pozīcija, vai ne?
Kurš telefonu tur tik augstu?
…tas, kurš telefonu tur apzināti veselīgā augstumā…
Varam ik pa laikam pagriezt galvu, palūkojoties uz aizmuguri caur vienu sānu un caur otru sānu, nodrošinot vērpi kakla daļā, kas sniedz malku veselīga asins pieplūduma gan kaklam, gan arī galvai.
Varam palūkoties lēnām maksimāli uz augšu un tad nolaist skatu, paskatoties cauri kreisajai padusei; tad atkal palūkoties uz augšu un nolaist skatu, paskatoties cauri labajai padusei.
Varam veikt lēnus apļus ar galvu, paralēli elpojot apzināti lielākas elpas krūšu augšdaļā. Pamēģiniet šo izdarīt ar aizvērtām acīm un tad- ar atvērtām acīm tā, ka acu skatiens vada kustību, un sajūties atšķirību!
Varam apzināti izraisīt žāvas, vienkārši atverot plaši, plaši muti. Tas iestiepj kaklā esošos muskuļus, atslābina žokli, aicina jūs atkal jau ieelpot augšdaļā, plus visam vēl ierosina fantastiskus procesus klejotājnervam (lasiet par to plašāk te).
Varam apzināti ieelpot krūšu augšdaļā- tā, ka jūtam, ka kustība notiek pat plecos. Mmm, pleci un spranda šo novērtēs ar labsajūtas pieredzi!
Šie ir apzināti supervienkārši vingrinājumi, kā mēs varam sev palīdzēt neļaut deformēties savam mugurkaulam dēļ mūsdienu nepieciešamības (bez kuras mierīgi dzīvojām vēl pirms gadiem divdesmit…)
Ķermeņa terapeitu aprindās pastāv uzskats, ka šī būs izplatītākā ikdienas cilvēka problēma, ar ko mēs saskārsimies un ko terapeitēsim tuvākajos gadu desmitos… Parūpējoties par sevi, mēs varam ietaupīt- gan naudu terapijai un ārstniecībai, gan …savu veselību un labsajūtu